انواع سقف کاذب آلومینیومی

 سقف کاذب آلومینیومی

سقف کاذب آلومینیوم همانطور که در اسمش مشخص است از جنس ورق آلومینیوم می باشد و معمولا در قالب های مربع ۶۰×۶۰ و در بعضی موارد در قالب مستطیل تولید میشود، این نوع سقف برای استفاده در منازل مسکونی مورد مناسبی نیستند و معمولا برای مکانهای عمومی مانند بانک ها،ادارات ،سالن های ورزشی و فضاهایی مانند این ها استفاده می شود. سقف آلومینیوم در دو نوع رایج تولید میشوند که عبارتند از: سپری نمایان یاlay-in که بیشتر برای فضاهایی که در آن نگهداری از تاسیسات مهم هستند استفاده میشود و سپری پنهان clip-i که بیشتر در فضاهایی که بهداشت اهمیت بیشتری دارد استفاده میشود مانند کارخانه های مواد غذایی بیمارستان ها و…

اما گذشته ی آلومینیوم به کجا باز میگردد؟ در دوران جنگ های صلیبی دانشمندان به دنبال کشف آلومینیوم از سنگ آلوم بودند تا اینکه در سال ۱۸۴۵ این فلز به وسیله ی یک دانشمند آلمانی یعنی وهلر کشف شد. اما در اواسط قرن بیستم بود که از آلومینیوم در کارهای معماری و عمرانی استفاده شد.‌ سقف های کاذب آلومینیومی یکی از بهترین نمونه های تولیدی از این فلز میباشد که تنوع مختلفی نیز دارد. انواع سقف های آلومینیومی را میتوان شامل مشبک، لوور، دامپا و سایر مدل ها دانست. با توسعه ی صنایع آلومینیومی سقف های کاذب آلومینیومی به سفارش مشتری طراحی میکنند.

تعریف سقف های کاذب

سقف کاذب آلومینیومی از مواد واقعی آلیاژ آلومینیوم با کیفیت بالا با قالب استاندارد استفاده می شود،سقف کاذب آلومینیومی از ورق آلومینیوم با کیفیت برتر با فرآیندهای پانچ، شکل دهی، تمیز کردن و شستشو، عملیات نگهدارنده سطح، رنگ آمیزی اسپری با پودر پلی استر درجه بالا و انجماد در دمای بالا ساخته شده اند.

سقف کاذب پوششی است که بر روی سقف اصلی در داخل خانه (برای زیبایی بیشتر) قرار میگیرد. ورق های آلومینیومی توسط گالوانیزه به سقف اصلی وصل میشوند. فولاد پوشش داده شده از جنس روی را گالوانیزه مینامند. البته سقف های آلومینیومی را از نگاه و جلوه ی ظاهری در دو دسته ی مشبک و نواری قرار میدهند.

سقف کاذب آلومینویمی با ویژگی های سبک وزن، تعمیر آسان، سازگار با محیط زیست و غیره. در پروژه های تزئینی در فرودگاه ها، استادیوم ها، مدارس، بانک ها، هتل ها، رستوران ها، دفاتر، مراکز خرید، ایستگاه ها، ساختمان های کارخانه، بیمارستان ها، خانه ها، کتابخانه ها و سایر ساختمان های عمومی کاربرد فراوانی دارند.

انواع سقف های کاذب آلومینیومی در بازار

سقف های کاذب از جنس آلومینیوم از نگاه کاربرد، اجزا سازنده و مورد استفاده در ۵ گروه قرار می گیرند:
سقف کاذب تایل آلومینیوم: اگر زمان برای شما اهمیت دارد سقف کاذب تایل گزینه ی مناسبی خواهد بود چراکه به پیچ شدن به سپری زیرین نیازی نداشته و به چهارچوب اطراف به وسیله ی تایل ها قرار می گیرد.

تعریف تایل آلومینیومی: صفحه های آلومینیومی مربع شکل که از کنار هم قرار دادن آن سقف کاذب تشکیل میشود که در اندازه های ۱۲۰۶۰ ، ۳۰۳۰ و ۶۰*۶۰ وجود دارند. تایل ها خود نیز دارای سه دسته بندی ساده، وسط پانچ و تمام پانچ هستند.

سقف کاذب آلومینیومی

سقف کاذب دامپا:

سقف کاذب دامپا دارای ضخامت ۰.۵ و عرض ۱۰ تا ۲۰۰ سانت و همچنین زیرسازی از جنس ورق گالوانیزه میباشد. این ورق نیز به سه دسته ی ساده، سوراخ دار درشت و سوراخ دار ریز تقسیم میشود. بهترین اماکن برای استفاده از این سقف ها استخرها، پمپ بنزین ها، سالن های اداری، مترو، کانکس ها و… می باشد.

سقف کاذب لوور:

در واقع میتوان این نوع سقف کاذب را زیرمجموعه ی سقف کاذب نواری دانست. تنها تفاوت آن فاصله بین نوارهای آلومینیومی سقف میباشد. انعطاف بالا، طرح و رنگ متنوع و کیفیت بالای آن جزء سقف های پرکاربرد مخصوصا برای محیط های تجاری به حساب می آیند. سقف های کاذب آلومینیومی لوور از ضخامت ۱.۵ تا ۲.۵ میلی متر و فاصله ی بین ۸ تا ۴۰ سانت تشکیل شده است.

سقع کاذب گریلیوم

سقف های کاذب آلومینیومی گریلیوم میتواند به صورت ترکیبی با سایر سقف های کاذب مورد استفاده قرار گیرد که ایده ی جالبی بوده و نتیجه ی مطلوبی داشته است. این نوع ورق آلومینیومی دارای ضخامت بین ۰.۶ تا ۰.۷ میلی متر و عمق شبکه ی ۴.۵ سانت میباشد.

سقف کاذب لوکسالون

ضخامتی که در سقف کاذب آلومینیومی لوکسالون به کار رفته است ۰.۵ تا ۰.۷ میلی متر و عرض ۱۵ تا ۸۴ سانت همچنین بیشترین طول ۶ متر میباشد. لوکسالون خیلی شبیه به لوور و دارای قابلیت اجرا پ لوور نیز است. میتوان این سقف را زیر مجموعه ی سقف های نواری به شمار آورد.

سقف کاذب آلومینیومی

مزایا و معایب سقف های آلومینیومی :

مزایا:

از مزیت های این نوع سقف می توان به چند مورد اشاره کرد که مهم ترین آن ها اینکه طول عمر بالایی دارند و همچنین در برابر حرارت و آتش سوزی بسیارمقاوم هستند و مناسب برای شهرهایی که رطوبت بالایی دارند میباشند زیرا جنس آلومینیوم در برابر رطوبت دچار زنگ زدگی نمیشود و برای استخرها،باشگاه های ورزشی و پارکینگ بسیار مناسبند.
از مزایای دیگر این سقف میتوان به سبک بودنشان اشاره کرد و اینکه مطابق با هر سلیقه ای بسته به نوع محیط و مخاطبش قابل اجرا میباشد،سقف های آلومینیوم هم از لحاظ ظاهری زیبا و شکیل هستند و هم اینکه عایق در برابر نور هستند و دلیل دیگر اینکه کاربرد بالایی دارد محکم بودن و فرم گیری راحت آن میباشد.

نصب آسان و قیمت بصرفه ی این نوع سقف از مزایای دیگرش محسوب می شود گه حتی میتوان به راحتی آن را جابجا کرد و یا به راحتی سیستم های تهویه هوا روی آن نصب کرد، همینطور با نصب این سقف ها در مصرف انرژی سرمایشی و گرمایشی صرفه جویی می شود زیرا مانع خروج انرژی از محیط می شود.

 • به دلیل مقاومت بالا در برابر آب مناسب برای مناطق شرجی است.
 • با تنوع در رنگ ها و طرح های مختلف باعث زیبایی محیط میگردد.
 • امکان دسترسی به زیرسازی ها و اتصالات آن وجود دارد.
 • تعمیرات آسانی دارند.
 • وزن آن سبک و قدرت نصب راحتی دارند.
 • در برابر آتش بسیار مقاوم است.
 • جمع کردن و اجرا کردن در مکانی دیگر به راحتی امکان پذیر است.
 • شست و شوی آنان به آسانی ممکن است.

معایب:

 • قیمت آن نسبتا بالاست.
 • در مقابل ضربه های محکم ضعیف هستند.
 • نیروی ماهر در نصب آن کمتر وجود دارد.
 • تعویض زودهنگام و هزینه اضافی آن

ویژگی های اصلی سقف کاذب:

سقف آلومینیومی از پانل های آلومینیومی با کیفیت بالا (0.6mm-1.2mm ضخامت) ساخته شده است. استاندارد بین المللی 1100H24، 3003H24، یا 5005H24  آلیاژ آلومینیوم بسته به نیاز آهن گالوانیزه و فولاد ضد زنگ نیز موجود است.

انواع سقف کاذب

 • سقف کاذب نواری.
 • سقف کاذب لوکسالون.
 • سقف کاذب تایل.
 • سقف کاذب لوور.
 • سقف کاذب گریلییوم.

نقاط قوت فولاد و آلومینیوم برای سقف کاذب 

اگر شما یک طراح یا سازنده هستید که سیستم سقف فلزی درز ایستاده را در نظر می گیرید، ممکن است این سوال را بپرسید که تفاوت بین آلومینیوم و فولاد به عنوان انتخاب سقف فلزی چیست. سقف فلزی تجاری و مسکونی در درجه اول از فولاد یا آلومینیوم ساخته می شود. هر دو محصول در ابتدا در رول های غول پیکر در یک کارخانه تولید می شوند. تمام سقف های فولادی دارای یک مانع محافظ در دو طرف ورق به نام پوشش فلزی است که از زنگ زدگی محافظت می کند. این در زیر و جدا از هر رنگی است که به محصول رنگ می بخشد. دو نوع پوشش فلزی مورد استفاده قرار می گیرد: گالوانیزه که از 100% روی در ضخامت های مختلف بسته به نوع محصول استفاده می شود و Galvalume که مخلوطی از آلومینیوم و روی است.

این پوشش‌های فلزی خود را قربانی می‌کنند تا از آهن موجود در فولاد در برابر اکسیداسیون در هنگام قرار گرفتن در معرض هوا و رطوبت محافظت کنند. روی فلز «فعال‌تری» نسبت به آهن است، بنابراین ابتدا اکسید می‌شود و قبل از اینکه آهن موجود در فولاد تبدیل به اکسید آهن (زنگ) شود، یک سد محافظ – اکسید روی (زینک اکسید) تشکیل می‌دهد. سقف های مسکونی فولادی در ضخامت های تعیین شده توسط گیج ساخته می شوند و عموماً ۲۴ تا ۲۶ گیج هستند و گیج بالاتر نازک تر از پایین تر است. این گیج ها مناسب هستند زیرا اکثر کاربردهای سقف فلزی مسکونی روی یک بستر جامد انجام می شود. سقف فلزی آلومینیومی مسکونی با ضخامت اعشاری مشخص می شود و از ضخامت ۰.۰۲۳ تا ۰.۰۴۰ متغیر است.

عملکرد فولاد و آلومینیوم برای ساخت سقف کاذب

آلومینیوم به عنوان یک ماده سقف کاذب فلزی عملکرد خوبی دارد. با این حال، سقف آلومینیوم، بسته به محصول دقیق انتخاب شده، می تواند تا ۲۰ درصد قیمت بالاتری داشته باشد. آلومینیوم در برابر خوردگی بسیار مقاوم است.

اگر وزن عامل مهمی در تعیین متریال سقف پروژه شما باشد، آلومینیوم نیز سبکتر از فولاد است.  آلومینیوم معمولا سبک ترین فلزی است که برای سقف استفاده می شود. نسبت استحکام به وزن آن یکی از بالاترین فلزات “متداول” است – به همین دلیل طراحان هواپیما از آلومینیوم برای قاب هوا استفاده می کنند. این سبکی و نازکی همچنین به این معنی است که مواد سقف آلومینیومی گرمای بسیار کمی را ذخیره می کند و همچنین پس از توقف دریافت نور مستقیم خورشید، به سرعت خنک می شود .

آلومینیوم انعطاف پذیرتر از فولاد است و به آن اجازه می دهد تا در پروفیل های پیچیده تری پیکربندی شود. با این حال، به خصوص در پروفیل های ساده تر، به آلومینیوم گیج نسبتاً سنگین نیاز دارید و این باعث افزایش هزینه آن می شود.

در مقایسه با مصالح سنتی سقف کاذب آلومینیومی طول عمر بسیار طولانی تر، پایداری محیطی بهتر، استحکام بهتر و هزینه طولانی مدت کمتری را ارائه می دهند.

سر و صدای باران، برف و سنگ های تگرگ کوچک برای سقف کاذب آلومینیومی مشکلی نیست – نه بیشتر از سقف های زونا. این به این دلیل است که این روکش و لایه زیرین مواد سقف – روی هر سقفی – است که صداهای طبیعت را خنثی می کند – نه خود مواد سقف.

پوشش‌های سقف کویل آلومینیوم در طیف گسترده‌ای از رنگ‌های استاندارد وجود دارد و می‌توان آن را برای برآورده کردن درخواست مشتری سفارشی کرد. رنگ‌های سفارشی معمولاً هزینه بیشتری دارند و برخی از پوشش‌ها دوام بیشتری نسبت به بقیه دارند. به عنوان مثال، یک پوشش محافظت بیشتری در برابر خوردگی و اکسیداسیون ارائه می دهد.

آلومینیوم از بهترین مواد کم مصرف هستند. هر دو به طور طبیعی نور را منعکس می کنند و گرما منتشر می کنند.

در نهایت، نیازهای پروژه شما تعیین می کند که از کدام استفاده کنید. اگر پروژه در نزدیکی فضاهای مرطوب باشد، احتمالاً انتخاب آلومینیوم خواهد بود.

مجموعه پارس آلومینیوم باقرزاده فروشنده انواع ورق آلومینیوم، ورق آلومینیوم رنگی، ورق آلومینیوم پلی کرافت و… می باشد همچنین جهت خرید سقف کاذب آلومینیومی با ما تماس بگیرید.

سوالات متداول

سقف کاذب آلومینیومی چه مزایایی دارد؟

اجزای قابل تنظیم، دسترسی راحت به زیرساخت، نصب آسان، فراتر از گزینه‌های از پیش تنظیم شده، آسان برای تعمیر یا تعویض، ایده آل برای برنامه‌های کاربردی در فضای باز، نصب انعطاف پذیر

آیا سقف کاذب باعث کاهش گرما می‌شود؟

سقف‌های کاذب نیز برای عایق کاری حرارتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. وجود شکاف پر از هوا بین دو لایه باعث خنک شدن سقف اتاق می‌شود.

در کدام نوع سقف از آلومینیوم به عنوان متریال استفاده می‌شود؟

فلزاتی مانند آلومینیوم در سقف‌های کاذب کاربرد فراوانی دارند. آلومینیوم به دلیل ماهیت خود سخت و بادوام هست. این پانل‌های سقفی به راحتی نصب می‌شوند و به نگهداری زیادی نیاز ندارد.

به این مطلب امتیاز دهید

عناوین اصلی مطلب

7 پاسخ

  1. سلام امیرعلی عزیز
   با توجه به نوسانات قیمت آلومینیوم در بازار قیمت های روز باهم متفاوت می باشد. شما می توانید برای اطلاع از قیمت ورق آلومینیوم با کارشناسان ما در پارس آلومینیوم باقرزاده تماس بگیرید.

  1. سلام نیما عزیز
   بسته به میزان سفارشات بازه ی ارسالی متفاوت است. برای دریافت اطلاعات بیش تر در مورد نحوه و زمان ارسال می توانید با مجموعه پارس آلومینیوم باقرزاده در تماس باشید.

  1. سلام تورج عزیز
   ورق‌های آلومینیوم مجموعه ما تولید کارخانه ‌های المهدی،ایرالکو،سالکو است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب