ورق آلومینیوم آنادایز شده

ورق آلومینیوم آنادایز شده چیست؟

ورق آلومینیوم آنادایز شده یک محصول ورق فلزی متشکل از ورق آلومینیومی است که در معرض فرآیند غیرفعال سازی الکترولیتی قرار گرفته و پوشش محافظ سخت و محکمی بر روی سطح آن ایجاد شده است. ضخامت لایه محافظ تشکیل شده توسط فرآیند آنادایز کردن در واقع کمی بیشتر از ضخامت لایه اکسید طبیعی است که به طور طبیعی بر روی سطح آلومینیوم وجود دارد. این امر آن را به بخشی ذاتی از سطح فلز تبدیل می کند و در نتیجه به محصولات دوام و استحکام فوق العاده ای می بخشد. ورق‌ها در اندازه‌ها و ضخامت‌های مختلف موجود هستند و در کاربردهای مختلفی مانند مواد سقف، پوشش‌های ساختمانی و طیف گسترده‌ای از فرآیندهای تزئینی استفاده می‌شوند.

 

ورق آلومینیوم آنادایز شده

آنادایز کردن چیست ؟

آنادایز کردن ورق آلومینیوم به عملیاتی گفته میشود که در نتیجه آن ضخامت لایه اکسیدی را بیشتر می کند که باعث سختی و مقاومت در برابر خوردگی می شود.

ورق آلومينيوم از جمله فلزات داراي اكسيد سخت ميباشد.به این مفهوم که اکسید آلومینیوم دارای مقاومت فیزیکی بالاتر از آلومینیوم در برابر خش خوردگی و مقاومت شیمیایی بهتری در برابر خوردگی میباشد. به همين دليل به جهت بالا بردن مقاومت فيزيكي و شيميايي ورق آلومينيوم اقدام به آنادايز آن مينماييم.

 

ورق آلومینیوم آنادایز شده

کاربرد ورق آلومینیوم آنادایز شده

آلومینیوم یکی از فلزات چندمنظوره است که به طور کلی با آلیاژهای مختلف مبتنی بر آلومینیوم، مورد استفاده قرار می گیرد، از جمله این مصارف میتوان به اقلام متنوعی مانند اجزای شاتل فضایی، لوازم الکترونیکی با تکنولوژی بالا و ظروف پخت و پز کم هزینه اشاره کرد. بخشی از جذابیت ذاتی استفاده از آلومینیوم به جای آلیاژهای آهنی این واقعیت است که زنگ نمی زند . با این حال، اکسید می شود، اما نه به شیوه ای مخرب که برای آلیاژهای مبتنی بر آهن رخ می دهد. در واقع، لایه اکسید طبیعی موجود بر روی آلومینیوم، پایه یک فرآیند پوشش محافظ بسیار بادوام را تشکیل می دهد که به نام آندایزینگ شناخته می شود. علاوه بر محافظت از فلز در برابر خوردگی و آسیب سطحی، لایه آنادایز شده همچنین پایه ای بسیار پذیرا برای پرداخت های تزئینی مانند رنگ آمیزی و رنگرزی ارائه می دهد.

دوام و ماندگاری فوق‌العاده روکش روی ورق آلومینیوم آنادایز شده به دلیل این است که لایه آنادایز شده یک پوسته چسبنده نیست، بلکه بخشی جدایی ناپذیر از سطح فلز است. به عنوان مثال، این خاصیت باعث می شود که پوشش بسیار سخت تر از رنگ های معمولی از ورق آلومینیوم جدا شود. این بدان معنا نیست که آلومینیوم آنادایز را نمی توان رنگ کرد. لایه آنادایز شده در واقع به شدت پذیرای رنگ‌های مختلف است و پس از رنگ شدن باعث میشود استحکام رنگ هم افزایش پیدا کند. این امر ورق آلومینیوم آنادایز شده را به یک مواد اولیه ایده‌آل برای بسیاری از فرآیندهای تزئینی تبدیل می‌کند.

 

ورق آلومینیوم آنادایز شده زینتی

از جمله محصولات تزئینی متداول تولید شده از ورق آلومینیوم آنادایز شده، می توان به پلاک های حکاکی شده، نشان نام افراد و زیور آلات دیگر اشاره کرد. این ورق ها اغلب به عنوان پوشش سقف، هم در کاربردهای معماری کاربردی و هم در کاربردهای تزئینی استفاده می شوند. ظروف آشپزی، اسباب بازی ها، و روکش لوازم خانگی نیز به طور مرتب با استفاده از این ورق ها تولید می شوند. ورق آلومینیوم آنادایز شده در طیف گسترده ای از عرض، طول و ضخامت، از جمله طیف وسیعی از فویل های بسیار نازک موجود است.

این مجموعه قابلیت آنادایزینگ انواع ورق آلومینیوم در ابعاد مختلف را دارد.

ضخامت قابل انادایز : 0.2 الی 30mm

حداکثر ابعاد قابل آنادایز : 1500x7000mm

ورق آلومینیوم آنادایز شده
عناوین اصلی مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید