ورق آلومینیوم چیست

ورق آلومینیوم

اگر بخواهیم به طور خلاصه بگوییم ورق آلومینیوم چیست؟ یک فلز بسیار سبک است که یکی از خصوصیات آن نرم و قابل انعطاف پذیر بودن آن است و در صنایعی که نیاز به شکل پذیری دارند گزینه ای مناسبی است وبا ترکیب فلزات دیگر می توان به فلزی سخت و مقاوم تبدیل شد.

این ویژگی ها ورق آلومینیوم را به فلزی پرکاربرد تبدیل کرده است.

تاریخچه ورق آلومینیوم

آلومینیوم دومین عنصر روی زمین بعد از اکسیژن از نظر فراوانی می باشد، که در کاربردهای مهندسی از اوایل قرن ۱۹ به صورت یک رقیب برای سایر فلزات در آمده است و دارای صرفه اقتصادی می باشد. با توجه به نیاز صنعت به مواد با خواص منحصر به فرد مثل ورق آلومینیوم و آلیاژهای آن، آلومینیوم می تواند بر روند رشد تولید و استفاده از مواد جدید به شدت تاثیرگذار باشد. اولین کاربرد اقتصادی الومینیوم، موارد بی سابقه ای مثل قاب آینه ها، پلاک خانه ها و سینی های پذیرایی بود. ورق آلومینیوم از جمله فلزاتی می باشد که بسیار کاربردی و پرطرفدار است.

اگر بخواهیم یک تعریف کلی  داشته باشیم باید بگوییم که ورق آلومینیومی ، به آلومینیومی گفته می‌شود که به صورت برگه‌های نازک درآمده باشد. ضخامت این ورق‌ها معمولاً کمتر از ۰٫۲ میلی‌متر است. ورق آلومینیومی قابل انعطاف است و می‌تواند به‌آسانی خم یا در اطراف اجسام پیچیده شود. ورق‌های آلومینیومی نازک، شکننده هستند و گاهی اوقات مانند پلاستیک یا کاغذ از آنها به عنوان روکش استفاده می‌شود. ورق الومینیومی در اواسط قرن بیستم جایگزین قلع شد.

در حقیقت باید گفت که این ورق ها نوع خاصی از ورق است که با ویژگی های فلز آلومینیوم تولید شده و در دسته ورق های فلزی سبک قرار می گیرد. سبکی وزن ، قیمت مناسب ، شکل پذیری بالا و ظاهر تمیز و زیبا از ویژگی های قابل ذکر ورق آلومینیومی است. در کنار مزایای فوق باید به مقاومت بالای فیزیکی و همچنین مقاومت این فلز در برابر زنگ زدگی یا اکسیداسیون نیز اشاره کرد.

تولید ورق آلومینیوم

طی فرایند نورد گرم ورق ها ی آلومینیومی تولید می گردد. شمش های آلومینیوم در درجه حرارت بالا برای افزایش طول از میان غلتک ها عبور کرده و ضخامت آن کم می شود بعد از سرد شدن ورق آلومینیوم آماده است.

کاربرد ورق آلومینیوم

ورق آلومینیوم در صنایع مختلفی کاربرد دارد از جمله: ساختمان سازی، حمل و نقل هوایی و زمینی، مخازن سوخت، لوازم خانگی و…

 

 

عناوین اصلی مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب