بورس فلزات لندن را بهتر بشناسیم

بورس فلزات لندن را بشناسیم

اگر بخواهیم بورس فلزات لندن را بهتر بشناسیم: (LME) یکی از قدیمی‌ترین بورس‌های کالایی در دنیاست که فلزات غیرآهنی (آلومینیوم، مس، سرب، نیکل، قلع و روی)، فلزات مینور (کبالت و مولیبیدن)، بیلت (شمش) فولاد در آن معامله می‌شوند. لازم به ذکر است که در این بورس علاوه بر کالاهای مذکور شاخص قیمت بورس فلزات لندن(LMEX) نیزکه شاخصی از قیمت ۶ فلز اصلی(آلومینیوم، مس، سرب، نیکل، قلع و روی) است، قابل معامله است.

ابزارهای معاملاتی مورد استفاده در بورس فلزات لندن ابزار مناسبی را برای پیش‌بینی‌ قیمت فلزات در آینده فراهم آورده است. این در حالی است که از بین بردن ریسک حاصل از نوسان قیمت‌ها، ایجاد جریان نقدی قابل پیش بینی و قیمت‌هایی باثبات‌تر برای مصرف‌کنندگان از دیگر مزایای این بورس به حساب می‌آید.

تاریخچه بورس فلزات لندن

تاریخچه بورس فلزات لندن به بیش از ۴۰۰ سال پیش برمی‌گردد، اما توسعه آن به عنوان یک بازار جهانی با انقلاب صنعتی اروپا همراه بود. در این زمان تقاضا برای فلزات در بریتانیاو نیاز به واردات وسیع از سراسر جهان در آن زمان و همچنین نیاز به ابزاری برای محافظت از محموله های در راه در مقابل کاهش قیمت در طول مسیر حمل که معمولاً به مدت ۳ ماه و یا بیشتر به درازا می کشید باعث شدند تا فلزات پیشاپیش برای تحویل در آینده بر اساس زمان برآورد شده ورود کشتی حامل، به فروش برسند.

این فرایند به عنوان پوشش ریسک شناخته شده که هم از خریداران و هم از فروشندگان در قبال نوسانات قیمت حمایت می‌کند. این معاملات به سرعت توسعه یافت و در سال ۱۸۷۷ بورس فلزات لندن تشکیل شد و داد و ستدها در غالب حراج حضوری در تالار بورس آغاز شد. در حال حاضر داد و ستد در یک تالار معاملات، به صورت حراج حضوری انجام می شود و از طریق یک سیستم ۲۴ ساعته ارتباطات تلفنی میان دفاتر معاملاتی، و نیز یک پایانه معاملات الکترونیکی معروف بهLMEselect، پشتیبانی می‌شود

بورس فلزات لندن توانسته است خدمات متنوعی در راستای پوشش ریسک برای بنگاه‌های اقتصادی ایجاد نماید. به عنوان مثال لوتوس که یکی از مشهورترین خودروسازان جهان است، از خدمات بورس فلزات لندن به عنوان بخش جدایی ناپذیر فعالیت خود استفاده می کند و نیاز به خرید مقادیر زیادی فلزات مورد معامله در بورس فلزات لندن (LME) دارد. برای مثال آلومینیوم به مقدار زیادی در ساخت بدنه خودرو کلاسیک لوتوس مورد استفاده قرار می‌گیرد. تولیدکنندگان خودرو از خدمات بورس فلزات لندن برای تضمین قیمت خرید مواد نیم ساخته در بلندمدت استفاده می کنند.

با این عمل می توانند هزینه ها و قیمت نهایی خودرو را به صورت دقیق پیش بینی نمایند. اگر این خدمت در دسترس آنها نبود هزینه ساخت خودرو به موازات قیمت ورق آلومینیوم نوسان پیدا می کرد و سودآوری آنها و همین‌طور قیمت فروش را برای عامه مردم تحت تأثیر قرار می داد.

سوالات متداول

هدف از بورس فلزات لندن چیست؟

بورس فلزات لندن (LME) یک بورس کالا است که در معاملات آتی فلزات و اختیار معامله می‌پردازد. این بزرگترین بورس اوراق بهادار و قراردادهای آتی برای فلزات اساسی است.

بورس فلزات لندن شامل چه فلزات اساسی می‌باشد؟

شامل آلومینیوم، روی، سرب، مس و نیکل است. این بورس همچنین تجارت فلزات گرانبها مانند طلا و نقره را تسهیل می‌کند.

به این مطلب امتیاز دهید

عناوین اصلی مطلب

6 پاسخ

  1. سلام صادق عزیز
   با توجه به نوسانات قیمت آلومینیوم در بازار قیمت های روز باهم متفاوت می باشد. شما می توانید برای اطلاع از قیمت ورق آلومینیوم با کارشناسان ما در پارس آلومینیوم باقرزاده تماس بگیرید.

  1. سلام کیارش عزیز
   بله، مجموعه پارس آلومینیوم باقرزاده به سراسر کشور ارسال دارد. برای دریافت اطلاعات بیش تر می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید.

  1. سلام مهراد عزیز
   بله امکان خرید عمده ورق آلومینیوم در مجموعه پارس آلومینیوم باقرزاده وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیش تر با کارشناسان ما در آلومینیوم باقرزاده در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب